Nálunk a táborban digitális detoxikálóról beszéltünk sokáig, hogy hogyan rakjuk a fiatalokat karanténba, illetve ők hogyan tegyék le a telefont? Kapcsolja ki a telefonját, sőt ne is kapcsolja be, de közben ahogy múlnak az évek lehet, hogy létezik másik megközelítés és próbáljuk megérteni, hogy mi mit is jelent számukra? Nekik ez nem csupán egy eszköz, aztán rájöttem, hogy nem is telefon, amikor egyik Kollegina rám szólt a rövidfilmfesztivál szervező csapatban, hogy: „Tami ne hívogasd a fiatalokat mobilon, mert ez nekik zaklatásnak minősül…” Tessék? Azt hittem rosszul hallok. Aztán idővel kezdtem rádöbbeni, hogy tényleg. Sári igazat beszélt, engem pedig elkezdtek érdekelni azok a különböző kutatások, tanulmányok, amelyek az Alfa és a Z generáció viselkedésének, értékrendjének hátterét kutatják, magyarázzák, hogy mit jelentenek az újabban megjelenő kifejezések és jelenségek, mint a FOMO, vagyis a Fear Of Missing Out = a kimaradástól való félelem, ami valljuk be nem egy újkeletű dolog. Ezekkel kapcsolatban bukkantam a közelmúltban az alábbi két érdekes anyagra, melyeket a szerzők engedélyével megosztok most veletek tanulságként, avagy mihez tartás végett. Mert, hogy időközben már mi is robotika táborokat szervezünk, egy kicsit másképpen…
„Képkorszak – Médiamánia” címmel olvashatóak Wilhelm Móni javaslatai a mozgóképkultúra és médiaismeret tantárgy reformjához. A mai kortárs kultúrában a médiaoktatás már nem „melléktárgy”, hanem alapvető állampolgári kompetencia. Nemrég megkérdeztem a középiskolás tanítványaimat, hogy mit szólnak az új oktatási miniszterhez. A válasz az volt, hogy „nekem mindegy, ki a miniszter, csak ne vegyék el a telefonunkat!” Nekik, digitális bennszülötteknek ez olyan, mintha a jobb karjukat vágnák le…
Dr. Guld Ádám médiakutató, a Felelős Szülők Iskolája szakértője értékes megközelítést kínál a digitális világ és a média hatásáról a társadalomra és a fiatalokra. Elsősorban az Alfa és Z generáció viselkedését vizsgálja, keresi a motivációit, az általuk kialakult értékrendek mikéntjét, melyek alapját a digitális tartalmak, véleményvezérek alkotják. A Z generáció médiahasználata című könyve hihetetlen szakmai alapossággal magyarázza a fogalmakat, legyen szó akár a közösségi médiában való mellőzés – ghosting – vagy épp a kimaradás lélektanát vizsgáló FOMO, illetve a JOMO jelenségekig. Hogy miért kellene mindezt tudni? Csupán azért, mert enélkül a háttértudás nélkül nem fogunk szót érteni a mai gyerekekkel, kamaszokkal, akik lassan már a munkavállalók világába is belépnek.










